Digitalocean OpenLitespeed WordPress Kurulumu, Domain(Alan Adı) Ekleme

4.3
(108)

DigitalOcean, sadelik ve ölçeklendirme odaklı dünyadaki en hızlı büyüyen bulut barındırma şirketlerinden biridir. Bugün, yüksek kullanıcı trafiği hedefleyen websiteler için OpenLiteSpeed teknolojisi kullanarak WordPress‘i DigitalOcean‘a nasıl kuracağınızı ve yapılandıracağınızı öğreteceğim.

Öncelikle bir Digitalocean hesabına ihtiyacımız var. Digitalocean’ın ne olduğunu ve nasıl kayıt olabileceğinizi “Digitalocean Nedir? ve Nasıl Kayıt Olabilirim?” adlı makalemden öğrenebilir ve tekrar buradan işlemlere devam edebilirsiniz.

Digitalocean OpenLiteSpeed WordPress Sunucu Kurulumu

Digitalocean heabınıza giriş yaptıktan sonra Create Droplets sayfasına girelim ve sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayalım.

Digitalocean Marketplace
Digitalocean Marketplace

Marketplace sekmesine geçiş yaptıktan sonra açılan uygulama listesinde kullanacağımız OpenLiteSpeed WordPress uygulamasını bulup seçiyoruz.

Digitalocean OpenLiteSpeed WordPress on Ubuntu 18.04
Digitalocean OpenLiteSpeed WordPress on Ubuntu 18.04

Daha sonra aşağıya Choose Plan alanından projenizin büyüklüğüne göre hizmeti seçebilirsiniz. Başlangıç olarak en düşük hizmeti seçip daha sonra kayıpsız tek tuşla yükseltmek gerçekleştirebilirsiniz. 

Digitalocean Choose Plan
Digitalocean Choose Plan

Add Backups alanında isterseniz Digitalocean sizin yerinize aylık 1 $ karşılığında aktif olan sisteminizi düzenli olarak yedekler. İsterseniz seçmeden boş geçebilirsiniz.

Digitalocean Add Backups
Digitalocean Add Backups

Add Block Storage alanından alanında daha önce oluşturmuş olduğunuz depolama alanı varsa bu projenize dahil etmenize imkan sağlamaktadır. Projenizden diğer depolama birimlerine yerel disk gibi erişim sağlayabilir ve taşıma işlemleri yapabilirsiniz. Biz şimdilik boş geçelim.

Hemen altındaki Choose a datacenter region alanında sunucumuzun barındırılacağı veri merkezini seçeceğiz. Türkiye hedefliyorsak Avrupa’da bulunan veri merkezlerinden birisini seçmemiz Türkiye’den giriş yapıldığında daha hızlı erişim sağlamasını sağlayacaktır. Örn: Amsterdam

Digitalocean Choose a Data Center
Digitalocean Choose a Data Center

Diğer ek seçeneklerde değişiklik yapmadan Choose a hostname alanında sunucunuzun ismini belirleyip Create Droplet ile kurulum işlemini başlatabilirsiniz. Digitalocean kısa süre içerisinde kurulumu tamamlayacak ve size bilgileri mail olarak gönderecektir.

Digitalocean Domain Ekleme ve DNS Yönlendirmesi

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.3 / 5. Oy sayısı: 108

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AllEscort