WordPress Sitesi Başka Bir Adrese Nasıl Kopyalanır? Duplicator

4.5
(56)

Localhost’ta hazırladığınız web sitelerinizi alan adınıza aktarmak için veya eski alan adınızdaki web sitesini yeni alan adına taşımak için geliştirilen Dublicator eklentisini anlatacağım.

WordPress Duplicator Eklenti Kurulumu

Öncelikle yapmanız gereken buraya tıklayarak yada sitenizde WordPress eklentiler sayfasında Duplicator diye arama yaparak eklentiyi sitenize yüklemelisiniz. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız WordPress Eklenti Kurulumu adlı makalemden konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Duplicator ile WordPress Sitenizi Klonlama

Duplicator, web sitenizin bir kopyasını oluşturarak size bu kopyaları indirme imkanı sunar. Devam edelim ve sol menüde Duplicator menüsü altındaki Packages sayfasını girikten sonra sağ tarafta bulunan Create New butonuna basıp yedekleme işlemindeki ilk adıma geçelim.

Duplicator Paketler Sayfası
Duplicator Paketler Sayfası

 

Bu, devam etmek için klonlama sihirbazını açacaktır.

Duplicator Sihirbazı
Duplicator Sihirbazı

Sihirbaz sitenizi tarayarak herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edecek ve size bir sonraki ekranda eğer hata varsa bildirecektir. Next diyerek işleme devam ediyoruz.

 

Duplicator Tarama Sonucu
Duplicator Tarama Sonucu

Her şeyin yolunda olduğunu gördükten sonra, klonlama işlemini başlatmak için Build butonuna basabilirsiniz. Duplicator eklentisi bu aşamada tüm site verilerinizi fotoğraflarınız da dahil yedekleyecek ve size tek bir dosyada indirilebilir şekilde sunacaktır.

Duplicator yedekleme işlemini tamamladıktan sonra, yedekleme dosyalarını ve bir yükleyici komut dosyası içeren arşivi indirmek için bir bağlantı verecektir. 

Duplicator Yedekleme Tamamlandı
Duplicator Yedekleme Tamamlandı

Her iki dosyayı da bilgisayarınıza indirmek için ‘Tek Tıkla İndir’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir. Bu dosyaların her ikisi de WordPress sitenizi yeni yere düzgün bir şekilde kopyalamak için çok önemlidir.

WordPress Site Yedeklerinizi Yeni Adrese Kopyalama ve Kurma

Artık, sitenizi tamamen yedeklediğinize göre, bir sonraki adım onları yeni konuma yüklemek. Bu yeni konum, canlı bir web sitesi veya localhost olabilir. Local’e kurmak istiyorsanız, dosyaları htdocs veya www klasörünün içindeki bir alt klasöre kopyalayıp yapıştırmanız yeterlidir.

Eğer yayınla olan bir site için kopyalama işlemi gerçekleştiriyorsanız ftp bağlantısı ile dosyalarınızı sunucuya yüklemeniz gerekmektedir. Eğer ftp ile bağlanmayı bilmiyorsanız FTP ile WordPress Kök Dizine Bağlanma adlı makalemden yardım alabilir ve işlemlere buradan devam edebilirsiniz.

Dosyaları kopyalayacağınız konumun tamamen boş olduğundan ve içinde installer.php dosyası ve yedekleme zip dosyanız dışında başka dosya veya klasör olmadığından emin olmanız gerekir.

Duplicator Kurulum Sihirbazını Başlatma

Tarayıcı üzerinden yeni web sitesini ziyaret edin ve URL’nin sonuna installer.php ekleyin.

http://website.com/installer.php

Her şey yolunda görünüyorsa, devam edin ve şartlar ve bildirimler onay kutusunu işaretleyin. Bundan sonra, devam etmek için bir sonraki butona tıklayabilirsiniz.

Duplicator Kurulum Sihirbazı
Duplicator Kurulum Sihirbazı

Bir sonraki ekranda, kurulum sihirbazı sizden veritabanı bilgilerinizi girmenizi isteyecek . Bu, yeni adresinizde ki WordPress sitenin tutulacağı veritabanıdır. Eğer cpanel üzerinden veritabanı oluşturmayı bilmiyorsanız. Cpanel ile Veritabanı Nasıl Oluşturulur? adlı makaleme bakabilirsiniz.

Duplicator Veritabanı
Duplicator Veritabanı

Girdiğiniz veritabanı bilgilerinin doğru olduğundan emin olmak için ‘Test Veritabanı’ düğmesini tıklamayı unutmayın. Bundan sonra, devam etmek için bir sonraki düğmeye tıklayın. Sihirbaz veritabanınızı ve dosyalarınızı içe aktaracaktır. Ardından, yeni site için ayarları güncellemenizi isteyecek.

Duplicator Bilgiler
Duplicator Bilgiler

Değişiklikleri otomatik olarak algılar ve URL, Yol ve Başlık alanlarını sizin için doldurur. Devam etmek için sadece ‘İleri’ düğmesine tıklayabilirsiniz. Sihirbaz şimdi kurulumu bitirecek ve admin paneline giriş butonunu göreceksiniz. Bunun üzerine tıklamak sizi yeni klonlanmış sitenin WordPress admin paneline götürecektir. Panel üzerinden giriş yaptığınız zaman geçici dosyalar otomatik olarak silinecektir.

Evet daha sonra yeni sitenizdeki Duplicator eklentisini kaldırabilirsiniz. Kopyalama işlemi tamamlandı. Takıldığınız noktaları yorumda belirtirseniz size yardımcı olurum.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 56

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AllEscort